Pihlajan ruskaa – Kuva Jukka Ranta
Allas on hyvin rauhallinen ja hiljainen. Suurin osa vesilinnuista on lähtenyt pois. Marraskuun 5. päivä altaalla oli vielä joitakin lintuja, viisi harmaasorsaa, yksi lapasorsa ja kymmenkunta tukkasotkaa. Vielä pari viikkoa sitten oli muutama nokikana, tavi ja sinisorsa mutta nekin ovat lähteneet pois. Yksi punatulkkunaaras oli syömässä siemeniä kasveista. Hyönteisiä ei ollut kasveilla eikä lennossa lainkaan. Allas valmistautuu kylmiin talvipäiviin.
Jukka Ranta:
Normaalia kylmempi kuukausi. Pakkasöitä, päivällä muutamia lämpöasteita ja yksi räntäsadeaamu. Kuukauden lämpötilan keskiarvo alle pitkän ajan keskiarvojen. Lokakuun viimeisenä sunnuntaina oli altaan pinnalla jäähilettä.
Puihin kehittyi paikoin komeaa ruskaa. Kylmästä huolimatta päivänkakkarat kukkivat lähes koko kuukauden. Lintualttaalla pääasiassa muutamia harmaasorsia ja sinisorsia. Sinitiaiset aterioivat pietaryrteillä. Urpiaisia en nähnyt.
- Syksyinen allas – kuva Mehmet Cadiroglu
- Sinitiainen pietaryrtin buffeella – Kuva Jukka Ranta
- Sinisorsan syysuinti – Kuva Jukka Ranta
- Päivänkakkara – Kuva Jukka Ranta
- Punatulkkunaaras – kuva Mehmet Cadiroglu.
- Pihlajan ruskaa – Kuva Jukka Ranta
- Nokikanat – kuva Mehmet Cadiroglu.
- Lapasorsa – kuva Mehmet Cadiroglu.
- Keltanaamahelosurri – kuva Mehmet Cadiroglu.
- Kanukan syksyinen lehti – Kuva Jukka Ranta
- Kanukan kukinta on ohi – Kuva Jukka Ranta
- Jäätä altaalla – Kuva Jukka Ranta
- Heloviherikäs – kuva Mehmet Cadiroglu
- Harmaasorsat – kuva Mehmet Cadiroglu.
- Vadelma – Kuva Jukka Ranta
- Vaahtera – Kuva Jukka Ranta
- Tukkasotka – kuva Mehmet Cadiroglu.
- Tavi – kuva Mehmet Cadiroglu
- Taikinamarja – Kuva Jukka Ranta
- Säämiskämäkiyökkönen – kuva Mehmet Cadiroglu
Tämän viikkoraportin koosti Mehmet Cadiroglu. Seuraava ilmestyy 4.12.2023