[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]
Viime viikolla epäiltiin, että toinen ”meidän” kyhmyjoutsenista olisi kuollut. Valitettvasti näin näyttää olevan. Pesä on nyt hylätty ja yksinäinen kyhmyjoutsen harhailee altaalla. On altaalla vielä pimeän tultua. Heinätavi on edelleen altaalla, mikä indikoi mahdollista pesintää. Osa nokikanoista hautoo.
Viitasammakoiden kutu alkanut. Tosin on aika verkkaista ja aktiivisuus kasvaa vasta auringon laskettua. Alkava viikko saattaa olla huippuviikko ja myös niin, että ovat nähtävillä ennen auringon laskua. Ensimmäiset neitoperhoset lentelivät kuluneella viikolla.
Viimeviikolla oli maininta skillaniityn valkoisesta mysteeristä. Kuten viime viikon raporttiin tehdystä lisäyksestä käy ilmi, on kyseessä idänsinililjan (skilla) valkoinen muoto. Skillaniitylle on ilmaantunut kymmenkunta hyvin paljon varjoliljaa muistuttavaa alkua, täsmälleen samanltaisia kuin omassa puutarhassa (varmuudella tunnistettu). Tämä mahdollista paikan historian tuntien.
Ketunleivät puhkesivat kukkaan. Metsiköt ovat valkoisina valkovuokoista. Kielot työntyivät esiin. Ruttojuuret kasvattavat vartta ja lehtiä. Puut vihertävät, tuomessa ja osin kouvuissakin lehdet ovat jo pitkällä. Tuomi lupailee kukintaa.
Länsiväylä teki jutun Suomenojasta ja Suomenojan Luonnosta. Länsiväylän kuvaaja kiersi Tuomaksen ja Jukan kanssa altailla. Juttu tullee ulos alkavalla viikolla.
Lintuharrastuspäivästä ja sen kohokohdista on erillinen raportti.
[/fusion_builder_column][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]
- Leskeksi jäänyt joutsen ärhentelee – Kuva: Esa Mälkönen
- Leskeksi jäänyt joutsen ärhentelee – Kuva: Esa Mälkönen
- Västäräkki – Kuva: Krista Ylinen
- Rakkauden osoitus – Kuva: Krista Ylinen
- Parit alkavat olla valittuja – Kuva: Krista Ylinen
- Perhelisäystä odotettavissa – Kuva: Tuomas Heinonen
- Tavi – Kuva: Krista Ylinen
- Heinätavi – Kuva: Tuomas Heinonen
- Verryttely – Kuva: Tuomas Heinonen
- Nousukiito – Kuva: Tuomas Heinonen
- Onhan mulla komea nokka – Kuva: Tuomas Heinonen
- Onhan mulla komea nokka – Kuva: Tuomas Heinonen
- Elämä on kovaa – Kuva: Tuomas Heinonen
- Elämä on kovaa – Kuva: Timo Leppäharju
- Pikkuvarpunen suu likaisena – Kuva: Tuomas Heinonen
- Rakentamisen aika – Kuva: Tomi Järvinen
- Rakentamisen aika – Kuva: Tomi Järvinen
- Toitko tuliaisia – Kuva: Timo Leppäharju
- Liejukanan profiili – Kuva: Timo Leppäharju
- Liejukana – Kuva: Tomi Järvinen
- Liejukana – Kuva: Tuomas Heinonen
- Nokikanan vesijuoksu – Kuva: Tuomas Heinonen
- Harmaasorsa – Kuva: Tomi Järvinen
- Piisami – Kuva: Tuomas Heinonen
- Hälytyslento – Kuva: Tuomas Heinonen
- Viitasammakoiden kutu – Kuva: Esa Mälkönen
- Viitasammakoiden kutu – Kuva: Esa Mälkönen
- Skillaniitty ja varjolilja (?) – Kuva: Jukka Ranta
- Valkoinen skilla, Scilla siberica alba – Kuva: Jukka Ranta
- Japaninruttojuuret kasvattavat jo lehtiä – Kuva: Jukka Ranta
- Ketunleivät kukkivat – Kuva: Jukka Ranta
- Valkovuokkoniitty – Kuva: Jukka Ranta
- Korallikanukka eli idänpensaskanukka – Kuva: Jukka Ranta
- Kielot nousevat – Kuva: Jukka Ranta
- Länsiväylä kävi Suomenojalla – Kuva: Jukka Ranta